Dodana: 1 luty 2007 08:34

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:34

Konkurs krasomówczy – wojewódzkie eliminacje

W Suwałkach odbyły się XXIX Wojewódzkie Eliminacje Konkursu Krasomówczego pod hasłem „Ojczyzna....to krajobraz”.



Wyniki w poszczególnych kategoriach:

„piękna, spontaniczna i sugestywna prezentacja treści” – Justyna Zapolnik, II LO w Białymstoku

„dbałość o stylistykę, poprawne i jasne formułowanie myśli” – Katarzyna Żuk, I LO w Łomży

„wybór szczególnie atrakcyjnego tematu wypowiedzi” – Przemysław Karpiński, II LO w Łomży

„wartości poznawcze i kulturowe wypowiedzi” – Agnieszka Stypułkowska, II LO w Białymstoku

„wysoce artystyczna jakość przekazu wypowiedzi słuchaczom” oraz nagroda publiczności i Grand Prix – Andrzej Wierciński, LO im. Komisji Edukacji Narodowej w  Siemiatyczach

wyróżnienia:
Kamilla Gryszel, III LO w Białymstoku, Eliza Karbowska, II LO w Białymstoku.

Celem konkursu jest popularyzacja wkładu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz jego prekursorów w ochronę i krzewienie języka polskiego, ukazanie związków z dziejami narodu i ojczystym krajobrazem, wyrażaną w pięknej i sugestywnej wypowiedzi własnego autorstwa.

Twórcy polskiego krajoznawstwa i turystyki zawsze pracowali nad tym, aby stale poszerzać zastępy młodych krajoznawców, którzy poszliby ich ścieżkami w przeszłość, ale też świetnie rozumieli teraźniejszość. Tę wiedzę można zdobywać z wycieczek po najbliższej okolicy, po kraju, ze znawstwa literatury krajoznawczej, własnej aktywności patriotycznej. Ważnych doświadczeń dostarczyć mogą podróże po jednoczącej się Europie.

Pamiętajmy, że to pierwsi krajoznawcy stworzyli aktualne po dziś dzień wzory umiłowania Ojczyzny, poczucia obywatelskiej wspólnoty, honoru, szacunku do codziennej pracy ku ogólnemu dobru, poszanowania przyrody i dziedzictwa kulturowego.

Konkurs ma stanowić zachętę do twórczego udziału młodzieży w poznawaniu i prezentacji kultury regionu, społecznego środowiska, dostrzegania wszystkich ważnych zjawisk życia człowieka, fascynacji pięknem przyrody i ojczystego krajobrazu.

Toteż słowem pisanym i mówionym trzeba zrobić wszystko, aby zachować najcenniejsze wartości ojczystej historii, kultury, przyrody i otaczającego krajobrazu. Tylko przez uszanowanie własnej, narodowej tradycji, ojczystego języka i kultury poznamy prawdziwe walory i wartość krajoznawstwa. Tym bardziej, iż województwo podlaskie wyróżnia się pięknem miejscowości i obszarów o niezwykłym bogactwie kulturowym i przyrodniczym. Cenne walory Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego, historyczność Łomży i wręcz legendarne wątki o wielu miejscowościach naszego województwa - mogą stać się wartościowym tematem wypowiedzi krasomówczej.

Minione lata przyniosły - podczas woj. eliminacji - wiele pasjonujących opowieści młodych ludzi, którzy słowem malowali obrazy tyczące faktów historycznych, ciekawych losów wielkich Podlasian, urody krajobrazu, bogactwa tutejszej, niepowtarzalnej przyrody.

Młodzi krasomówcy z Podlaskiego zajmują na eliminacjach centralnych w Golubiu Dobrzyniu znakomite miejsca, popularyzując na arenie Polski walory ziemi podlaskiej.

Przystępując do opracowania tekstu młodzi krasomówcy muszą wziąć pod uwagę następującą problematykę, wynikającą z programowego hasła konkursu:
a)upamiętnienie działalności i sylwetek wybitnych ludzi, żyjących na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Białostocczyźnie - współtwórców narodowej kultury, krajoznawców rozmiłowanych w niepowtarzalnym pięknie przyrody i krajobrazu polskiego (np. Zygmunt Gloger, Kazimierz Kulwieć i inni);
b)ukazanie zdarzeń, które szczególnie interesują uczestników konkursu, a zwłaszcza dotyczą atrakcji kulturowych regionu;
c)odniesienie do historii, rewaloryzacji i właściwego wykorzystania kulturowego i użytkowego obiektów zabytkowych na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Białostocczyźnie;
d)opisanie piękna i ochrony urzekającego krajobrazu woj. podlaskiego, problemów środowiska przyrodniczego człowieka (powietrze, lasy, wody, świat zwierzęcy);
e)przedstawienie więzi emocjonalnej z ziemią ojczystą, jej historią a postępującą dziś integracją europejską. Jak to zagadnienie mogą widzieć młodzi Europejczycy?

Organizator: Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku.

Tegoroczny konkurs objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Podlaskiego Janusz Krzyżewski.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook